Ulična hrana na Siciliji je sastavni deo kulture ovog vrelog ostrva koja ima posebno mesto u životu Sicilijanaca i privlači zainteresovane turiste.
Ukoliko imate sreće da se šetate ulicama Palermo ili Katanija, nemojte propustiti mogućnost da probate pirinčane kuglice arančini, najpopularniju uličn hranu na Siciliji.
Jelo se servira kako u restoranima, tako i u kafićima kao originalnom sicilijansko predjelo. Ako ne možete da ga probate u zemlji, možete da naučite da ih napravite kod kuće.
Arančini su dobili svoje ime od okruglom obliku i narandžastoj boji koja se dobija kroz prženje. Po spoljašnjem izgledu pirinčane kuglice sa prečnikom od 8-10 centimetara zaista liče na arančine - u prevodu sa italijanskog male pomorandže.
Možete da kupite arančine na pijaci ili na uličnim tezgama, a ako ste u Palermu, ne zaboravite da posetite Ke Palle - prodavnica potpisivanih arančina!
Ovo je jelo od pirinča, a mleveno meso sa začinima se koristi kao tradicionalni nadev. Ponekad se dodaje zeleni grašak, mocarela i paradajz sos. Kuglice mogu da se pune apsolutno svakakvih sastojcima: pistaćima sa belim sosom, šunkom, lososom, patlidažnom, pečurkama i čak čokoladom. Pre prženja oni se uvaljaju u pohovanje, a šafran se koristi za dobijanje karakteristične narandžaste nijanse.
Prema jednoj od verzija recept za arnačine su na Siciliju doneli Arapi za koje su jela sa pirinčem i mesom i začinima poznata hrana. Smatra se da pohovalje počinje da se koristi za vreme Federika II koji uzima hleb sa sobom kada ide u lov ili putuje. Hrskavost produžava rok trajanja pirinča i topinga što olakša transportovanje hrane u ovom obliku.
Arančini su traženi ne smo na Sicilije, nego i u celoj Italiji. Prema legendi, izvan zemlje po prvi put saznaju o hrskavim pirinčanim lopticama sa različitim nadevima iz romana italijanskog pisca i ljubitelja ovog jela Andrea Kalodžero Kamilerija. Čak je jedno od njegovih dela nazvano Arancini Montalbano.
U različitim delovima Italije možete da probate arančine različitih veličina i oblika (obično okrugli ili kruškastog oblika). Zanimljivo je što se kuglice punjene mocarelom nazivaju arancini di riso al telefono, zato što se topljeni sir prostire do vaših usta kao telefonski provodnik.
A na praznik svete lusije (svake godine 13. decembra) kada je hrana sa brašnom zabranjena na Siciliji, umesto jela sa brašnom serviraju se arančini raznih veličina, vrsta i oblika.
Postoji mnogo varijanti za pripremanje ovog jela. Podelićemo recept koji možete poboljšati i dopunite prema svoj sopstvenom ukusu kao i tajnama za kuvanje.
Za savršene arančini vam je potreban poseban pirinač. Uzmite pirinač za rižoto ili za suši. Ukoliko ne raspolažete takvom žitaricom možete da iskoristite pirinač sa visokim sadržajem skroba, najvažnije je da ne koristite pirinač na pari.
U receptima se obično navode dosta skuši i retki sirevi tako da nemojte se kolebati da uzmete tvrdi sir umesto ovoga.
Izaberite dostupna jaja, prezle i sastojke za nadev. Mocarela je najpopularnija varijanta za nadev, ali za zadovoljavajuće jelo dodajte šunku u sir. Napravite arančine sa mlevenim mesom i zelenim graškom ili pile i krompir pire za ručak ili večeru.
Potrebni sastojci:
Omotač od pirinča:
šafran - 1 prstohvat;
maslac - 15 g;
pirinač - 250 g;
voda - 600 ml;
so - prstohvat;
sir - 50 g, tvrdi.
Smesa za pohovanje:
mrvice hleba - 1 šolja;
brašno - 100 g
voda - 150 ml;
so - 1 prstohvat.
Nadev:
luk - 1/4 komada;
biljno ulje - 2 supene kašike;
svinjsko mleveno meso - 50 g ili goveđe;
crveno vino - 25 ml, suvo;
paradajzi - 100 g;
zeleni grašak - 50 g;
sir - 25 g, tvrdi;
so - po ukusu;
crni biber - po ukusu.
Način pripremanja:
Sipajte 100 ml vode u šafran. Izrendajte sir na sitno rende. Zalijte pirinač posoljenom hladnom vodom (1:2), stavite na ringlu. Kada provri, smanjite vatru do minimuma, kuvajte još 10-12 minuta, pokriveni.
Sipajte vodu sa šafranom u gotovo skuvan pirinač i izmešajte, ostavite da se krška još 5-7 minuta pod poklopcem. Skinite sa vatre i dodajte maslac, proverite dok se u potpunosti ne rastvori. Dodajte izrendani sir i ponovo izmešajte.
Rasporedite pirinač tanko na veliki tanjir, poželjno je pljosnati. Veći deo je gotov, od njega ćete dobiti 5-6 kuglica,
Napravite nadev. Sitno iseckajte luk i propržite u biljnom ulju dok se ne dobije zlatkasta boja. Dodajte mleveno meso, pržite dok ne omekne. Nakon toga sipajte 25 ml suvog crvenog vina i ostavite da se krčka još 5 minuta.
Paradajz iseckajte na male kockice, propržite u biljnom ulju zajedno sa zelenim graškom (možete da uzmete sveže, konzervirane ili zamrznute). Kombinujte povrće sa mlevenim mesom, sirom i začinima.
Pripremite pohovanje. Sipajte brašno u posudu, dodajte so, vodu. Umesite glatko testo da ne ostanu u grudvicama. Stavite mrvice za hleb na pljosnati tanjir.
Na jedan dlan stavite 2 supene kašike pirinčane mase, lagano pritisnite, stavite nadev u sredinu, oblikujte loptu ili konus. Nemojte pokvasiti ruke vodom pre nego što oblikujete kuglice, pirinač treba da bude lepljiv. Kuglicu umočite prvo u testo, nakon toga u mrve.
Bolje je da uzmete maslac za prženje koje je predodređeno za sve temperature. Zagrejte ih do 200 stepeni, održavajte temperaturni režim. Ako se masnoća ne zagreje dovoljno onda će kuglice upiti previše mnogo masti, a ako se pregrejete, izgoreće odozgo i neće se ispržiti iznutra.
Arančine spostite u ključali maslac pomoću kašike. Pržite u porcijama da se ne bi zalepile kuglice. Nakon 3-4 minuta kada se obrazuje zlatkasto-smeđa korica.
Izvadite tako pripremljene arančine i stavite ih na papirni ubrus - on će upiti višak maslaca.
Servirajte ovo tradicionalno jelo iz sicilijanske kuhinje (i generalno italijanske kuhinje) vruće, sa paradajz sosom. Prijatno!
Komentari