Konzerviranje patlidžana za zimu aktuelnije je nego ikad. Na primer, možete napraviti neke predforme koje su odlične, kao što su predjela od patlidžana ili garniture od patlidžana.
Patlidžani se mogu usoliti, fermentisati, kiseliti u salamuri ili ulju, konzervisati punjenim povrćem. Idealni saputnici patlidžana su slatka paprika, šargarepa, paradajz, tikvice, bundeva. Takođe možete koristiti različite soseve za konzerviranje patlidžana kod kuće, kao što je paradajz. Oni će vašem jelu dodati pikantnost.
Patlidžan je niskokaloričan - na 100 g ove zimnice dobićete oko 50 kalorija. Zato oni koji brinu o svojoj težini mogu i treba da uvedu takvo čuvanje u zimsku ishranu. Ovo povrće je bogato kalijumom, koji se očuva čak i u konzervi, što znači da je u stanju da podrži srce i poboljša metabolizam vode.
Patlidžani pomažu u održavanju optimalnog nivoa holesterola, poboljšavaju stvaranje krvi i normalizuju funkcionisanje slezine, creva i bubrega.
Odličan je proizvod za održavanje funkcije koštane srži, sprečavanje anemije i normalizaciju nivoa hemoglobina i crvenih krvnih zrnaca.
Sva ova korisna svojstva patlidžana mogu se objasniti prisustvom vitamina B, B2, C, PP, kalcijuma, magnezijuma, fosfora i natrijuma u patlidžanu.
Jedina stvar koju treba imati na umu kada redovno jedete patlidžan je da sadrži nezdravu supstancu solanin, koja može izazvati ozbiljno trovanje. Njegova maksimalna koncentracija je u prezrelim patlidžanima, pa je važno izabrati zrele, ali ne prezrele.
Veruje se da je bolje ne jesti sirove patlidžane, pa čak i ako očuvate sirovo povrće, koristite ga samo kao poluproizvod.
Metode konzerviranja patlidžana
Po vrsti konzerviranja, jela od patlidžana se dele na gotova i poluproizvode. Prva se mogu odmah konzumirati otvaranjem tegle. Ova druga vrsta se konzervira sveža da bi se neke od njih pripremila jela u budućnosti. Možete pripremiti samo patlidžane iz konzerve ili zajedno sa drugim povrćem.
Vrlo često se čuva salata od patlidžana, koja sadrži razno povrće, začine i začinsko bilje. Najpopularniji način očuvanja patlidžana je u obliku biljnog kavijara ili paštete.
Za konzervaciju gotovih jela od patlidžana možete koristiti kuvano, prženo, pečeno i dinstano povrće. Ali posebno su ukusne zimnice od celih plodova na roštilju - mirisni, sa dimom. Takvo predjelo od patlidžana zimi će vas podsetiti na leto, roštilj i letnju vikendicu.
Ako želite da zadržite maksimalnu korist i vitamine, onda sačuvajte sveže patlidžane, na primer, tako što pospete komade povrća solju ili sipajte jak rastvor soli preko njih. Tako ćete imati pri ruci svež patlidžan, koje možete koristiti u raznim jelima tokom cele zime. Tu možete staviti i grančice zelenila koje će takođe ostati pune vitamina u soli.
Tajne konzerviranja patlidžana
Za konzerviranje birajte okruglo povrće, srednje veličine, bez oštećenja kožice, sa gustom i mekom kašom u isto vreme, sa semenkama srednje veličine, bez primetnih praznina.
Da biste dobili ukusne i mirisne zimnice, važno je pravilno pripremiti povrće. Ako planirate da posolite ili kiselite plodove, onda ne bi trebalo da uklonite svu kožu sa njih, tada će zadržati svoj prirodni oblik i ukus jela će biti prijatniji.
Gorčina svojstvena patlidžanu se lako uklanja - oprano i oljušteno povrće se na nekoliko mesta izbode viljuškom, posipa se solju i ostavi na sobnoj temperaturi pola sata. Zatim ga dobro isperite pod hladnom vodom.
Ako patlidžane isečete za konzerviranje na kolutove ili zalogaje, onda je, da ne potamne, najbolje da ih posle sečenja stavite u hladnu vodu sa dodatkom soka od limuna.
Ako planirate da napravite kavijar od povrća, ni u kom slučaju nemojte patlidžan propuštati kroz mlin za meso i ne secite ga metalnim nožem. Vaš kavijar rizikuje da dobije neprijatan metalni ukus. Keramički noževi i drveni noževi su najbolji izbor za pripremu sastojaka kavijara od patlidžana.
Ako konzervirate pečeni patlidžan, pecite ih kratko i na visokoj temperaturi – tada će mesnati deo povrća ostati lagan i vizuelno privlačan. Upravo u pečenim patlidžanima čuva se maksimalna količina hranljivih materija, pa preporučujemo ovaj način pripreme ovog povrća.
Pečene patlidžane ljudi bolje svare, što je još jedan plus u prilog odabiru ovog načina pripreme. Za konzerviranje koristite samo čiste tegle bez mirisa.
Kada se priprema patlidžana završi, tegle se sterilišu na standardni način i stavljaju naopačke dok se ne ohlade.
Pogledajte još praktičnih ideja za patlidžan:
- kako pržiti patlidžan;
- kako uzgajati patlidžan;
- kako peći patlidžan.
Komentari