Bonapeti.rs»Članci»Šta da skuvam»Hajde da kuvamo sa divljim pirinčem

Hajde da kuvamo sa divljim pirinčem

Plamena M.Plamena M.
Džedaj
253
Divlji pirinač

Divlji pirinač je veoma specifična kultura. To nije baš žitarica, već je zapravo seme vrste vodene trave poreklom iz Sjedinjenih Država i Kanade. Divlji pirinač sadrži velike količine proteina i vlakana i ima prijatan ukus orašastih plodova. U poređenju sa drugim žitaricama, znatno je manje kalorija - samo 83 kalorije na pola šolje kuvanog divljeg pirinča.

Važno je znati da je divlji pirinač crne boje. Međutim, još uvek postoje proizvođači koji proizvode koji su napravljeni od rafinisanog belog pirinča označavaju kao „divlji pirinač“.

Gozbe koje možemo pripremiti sa divljim pirinčem su raznovrsne. Prvo počinjemo sa ukusnom salatom.

Salata sa divljim pirinčem

Potrebni proizvodi: 250 g mešavine basmati i divljeg pirinča, 400 g oceđene leblebije, 100 g suvih brusnica, 1 crveni luk, 1 zgnječeni čen belog luka, 3 kašike maslinovog ulja, 2 kašike soka od limuna, 200 g nemasnog sira (feta), 1 šaka seckanog peršuna

Način pripreme: Pirinač se opere i skuva prema uputstvu na pakovanju. 4 minuta pre kraja dodati leblebije, pa ocediti. Kada se prohladi dodati luk isečen na rebarca i borovnice.

Beli luk, maslinovo ulje i sok od limuna se pomešaju do gustog preliva. Sa njim se prelije pirinač, promeša i sipa u tanjir. Prelijte salatu zgnječenom fetom i peršunom.

Salata se jede i topla i ohlađena.

Supa od divljeg pirinča

Potrebni sastojci: 250 g pilećih grudi, 2 šolje divljeg pirinča, 1 veliki luk, 10 šoljica pilećeg bujona, 3 šolje vode, 1/2 šolje celera, seckanog, 1/2 šolje šargarepe isečene na kockice, maslinovo ulje, morska so i biber

Način pripreme: Luk se proprži na malo maslinovog ulja u tiganju dok ne postane providan. Dodajte divlji pirinač i polovinu pilećeg bujona. Kuvajte na srednjoj vatri oko 25-30 minuta.

U drugom loncu ponovo propržite luk na malo maslinovog ulja. Dodajte piletinu i preostali bujon. Krčkajte na umerenoj vatri dok piletina ne omekša, oko 30 minuta. Kada ste spremni, sklonite sa vatre i ostavite da se ohladi.

U trećoj šerpi dinstajte seckani celer i šargarepu na malo maslinovog ulja.

Gotova piletina se iseče na male komade ili kockice i dodaje se u pirinač bez njegovog soka. Kada celer i šargarepa omekšaju, preliju se preko pirinča zajedno sa njihovim sokom. U smesu se dodaju voda, so, biber i lovorov list. Kuvajte na umerenoj vatri 10-15 minuta.

Supa se služi vruća i posuta svežim limunom i peršunom.

Divlji pirinač sa svežim povrćem

4 porcije

Potrebni proizvodi: 200 g divljeg pirinča, 1 crni luk, 2 šargarepe srednje veličine, 1 zelena paprika, 1 crvena paprika, 1 veći paradajz ili 10 čeri paradajza, 100 g smrznutog kukuruza šećerca, 2-3 prstohvata suvog peršuna, mirođija za ukras, so po ukusu, ekstra devičansko maslinovo ulje.

Mogu se dodati i grašak, tikvice i stabljike celera.

Način pripreme:

Isecite povrće na kockice. U veliki tiganj stavite 3 kašike maslinovog ulja, pa dodajte šargarepu. Posle 2 minuta dodajte luk i celer (ako koristite), a posle još 3 minuta dodajte paprike i kukuruz. Posolite i pobiberite i ostavite na jakoj vatri još 3 do 4 minuta, dok povrće ne postane hrskavo i sveže. Skloniti sa vatre i dodati paradajz isečen na kockice. Dobro promešati i sipati u odgovarajuću posudu.

Pirinač se dobro opere i stavi u posoljenu ključalu vodu. Kuvajte 20 minuta.

2 kašike maslinovog ulja se zagreju u tiganju i u njega se stavi kuvan i oceđen pirinač. Ostavite 1 minut, dobro promešajte da upije maslinovo ulje i aromu. Dodajte povrće, brzo mešajte i sklonite sa ringle.

Rezultat je pogodan i kao posebno jelo i kao prilog pečenom i mesu na roštilju.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest