Durijan se često naziva kraljem voća. Ukus mu je izuzetno dobar - podseća na ukus krema od jaja sa vanilom i papajom. Odličan ukus, ali miris je druga priča.
Zeleni plodovi durijana mirišu na svežu travu. Ali što više sazreva, to se miris jako menja. Kora postaje slatka, trula i veoma korozivna. Zbog neprijatnog mirisa durijana, u mnogim azijskim zemljama zabranjeno je unošenje ovog voća na javna mesta (hoteli, restorani, prodavnice, prevoz itd.).
Legenda o poreklu Durijana
Pre mnogo godina u Aziji je živeo jedan kralj. Bio je zaljubljen u devojku koja mu nije uzvratila ljubav. Za pomoć se obratio lokalnom čarobnjaku. I on mu je pokazao drvo na kome su rasli plodovi divnog mirisa i izuzetnog ukusa.
Čarobnjak je izjavio da će se, čim devojka okusi ovo voće, odmah zaljubiti u njega. I tako se i dogodilo. Ali kralj je bio nezahvalan i zaboravio je da zahvali čarobnjaku. Tada se ovaj veoma naljutio i prokleo drvo koje je rodilo plodove „ljubavi“.
Posle nekog vremena, car je ponovo zatražio da izleči svoju voljenu divnim plodom. Otišao je do drveta i video da je krcato smrdljivim voćem. U besu je razbio voće i bacio ga na zemlju. Plod se rasprnuo, a car nije mogao da mu odoli, i probao ga je. Kakvo je bilo njegovo iznenađenje kada je shvatio da se promenio miris voća, ali ne i magični ukus.
Kako se jedu plodovi durijana
Voće treba jesti potpuno zrelo. Nezreli plodovi su bezukusni, a prezreli su veoma gorki. Pravi poznavaoci smatraju Durijan jednim od najboljih poslastica.
Jedini način na koji ćete moći u potpunosti da ocenite bogat ukus Durijana je da otvorite kožu rukom i pojedete unutrašnjost. Dobro je koristiti kašiku, inače će biti veoma teško da se oslobodite neprijatnog mirisa kore. Meštani peru voće blago posoljenom vodom.
Na Tajlandu se pečeni slatkiši pripremaju sa punjenjem od kaše od durijana, uz dodatak kokosovog mleka. U Aziji se unutrašnjost voća često dodaje u džemove, sladolede i musove. Odličan ukus Durijana kombinuje se i sa kafom, pa se često služi uz jutarnji doručak.
Nezrelo voće se koristi kao povrće. Reže se na sitne komade i dinsta se ili prži sa začinima. Tais - specijalna pasta napravljena od Durijana se takođe koristi kao začin. U Indoneziji se dodaje u supu od sveže ribe. Seme se najčešće ne baca, već se peče i gnječi, koristi se i kao začin.
Korisna svojstva Durijana
Voće ne samo da može zadovoljiti glad, već ima i lekovita svojstva. Njegovi listovi sadrže hidroksitriptamin, ulje slačice i imaju antipiretička svojstva. Lokalni stanovnici ga koriste za lečenje prehlade i nekih zaraznih bolesti. Kupka listova od durijana je korisna u lečenju žutice jer podstiče oslobađanje povišenog bilirubina. Koreni biljaka imaju antivirusni efekat.
Voće Durijan se koristi kao dobro sredstvo protiv glista. Seme ima adstringentna svojstva i koristi se za lečenje dijareje. Amino kiseline sadržane u voću, sumpor i vitamini doprinose povećanju opšteg imuniteta. Ali možda je najvažnija karakteristika durijana to što je koristan za muškarce i smatra se da ima sposobnost da poveća seksualnu potenciju.
Pogledajte još zanimljivih činjenica o voću durijan i saznajte u kojim receptima da koristite durijan.
Komentari