Pogledajte kako da fermentiranim napitkom od crvene cvekle normalizujemo krvni pritisak, nezavisno od toga da li je visok ili nizak višestruko isprobanim receptom.
Svi ste čuli koliko je kozumiranje cvekle zdravi za organizam. Njeno izuzetno blagotvorno dejstvo u različitim varijantama - kao salata, kao sveže isceđeni sok, kao kuvana, pečena i td. - dokazano je od davnina. Cvekla je povrće, koje bi trebalo da konzumirate redovno, pošto je spisak korisnog uticaja na zdravlje ogroman.
Fermentirani napitak (kvas) od cvekle je alternativni i efektivni način za konzumiranje vrednih hranljivih sastojaka, ali za razliku od svekle u sirovom stanju, kvas sadrži mnogo manje šećera.
Fermentirane namirnice sadrže dobre bakterije za naš organizam, takozvane probiotike, za koje se zna da pomažu poboljšanju ukupnog zdravstvenog stanja, a u isto vreme najvredniji hranljivi sastojci svežih proizvoda se ne gube, za razliku od termički obrađene hrane.
U vreme ubrzane svakodnevice retko nam ostaje dovoljno vremena i snage da obezbedimo prisustvo cvekle na trpezi. A znamo da je cvekla na tržištu prisutna tokom cele godine, iako je se sećamo samo u sezoni jesen-zima.
Eto zbog čega vam predlažemo jedan jednostavan recept, kojim, odvajajući samo malo vremena jednom u mesec-dva, obezbeđujete veliku količinu veoma korisnog napitka za svaki dan u godini.
Cvekla se godinama koristi u medicinske svrhe - pre svega kod loše funkcije jetre, pošto pomaže i stimuliše proces njene detoksikacije.
Cvekla je bogata vlaknima, ima blagotvorno delovanje na funkciju crevnog trakta, koristi se za lečenje zatvora.
Ovo je mali deo korisnog delovanja na organizam kod konzumacije ovog napitka od cvekle:
- Pomaže jačanju imunog sistema;
- Poboljšava protok krvi i smanjuje krvni pritisak;
- Deluje antikancerogeno;
- Vrši detoksikaciju tela i krvi;
- Pomaže kod problema sa organima za varenje;
- Prirodan je probiotik;
- Pomaže u lečenju kamena u bubregu;
- Olakšava probleme sa alergijama;
- Pomaže u usporavanju procesa starenja (uključujući i bore, fleke na koži i pojavu sedih vlasi);
- Poboljšava i stimuliše metaboličke procese;
Tako da je kvas od cvekle neverovatan napitak, koji treba da se proba.
Kako da napravimo kvas od cvekle?
Uprkos tome što verovatno postoji bezbroj recepata za kvas od cvekle, preporučijemo vam jednu /vidi galeriju/, koja je jednostavna za pripremanje.
Neophodni sastojci:
1 kilogram sveže crvene cvekle
Izvorska, mineralna ili filtrirana voda - oko 2 litra
1 šolja surutke od kiselog mleka*
2-3 kašike morske ili himalajske soli (po vašem izboru)
Sveži koren đumbira - oko 2 kašike rendanog
2-3 krupnija čena belog luka
*Surutka se priprema lako: Stavite u cediljku ili sito veliko parče gaze, stavite ga preko posude i sipajte u gazu jednu teglu domaćeg kiselog mleka. Ostavite preko noći. Cvik je tečnost, koja se slila u posudu. Ceđeno kisrlo mleko iskoristite za salatu.
** Ako želite da napravite veću količinu kvasa, prosto koristite veću posudu i povećajte količine sastojaka prema posudi. Obično se koristi posuda od 11 litara za oko 3 kilograma cvekle, oko 6 litara vode, dve velike glavice belog luka, više soli (po ukusu), oko 300 mililitara surutkei veliki koren đumbira.
Način pripreme:
Lepo operite i oljuštite cveklu, da bi skinuli ostatke pesticida, kao i ostatke zemlje. Kada je oljuštite, operite je ponovo. Obratite pažnju na vodu iz česme - ako je koristite, treba da bude prokuvana i ohlaćena, pa da se tek tada doda cvekli. Zbog toga je boolje da koristite filtriranu ili izvorsku vodu. Možete i mineralnu.
Trebaće vam velika tegla (bar od tri litra), u koju će stati cvekla i tečnost.
Njpre isecite cveklu na krupne komade, i stavite ih u teglu dok ne popuni 1/3. Posle toga dodajte surutku, vodu i so.. Ostavite malo prostora do vrha tegle, oko 2 prsta, i promućkajte teglu da se so rastvori. Na kraju dodajte izrendani đumbir (ili nasečen na tanke trakice) i oljuštene i zasečene pri vrhu češnjeve belog luka.
Držite teglu na sobnoj temperaturi i svaki dan otvarajte poklopac, da bi se oslobodili gasovi, koji se stvaraju prilikom fermentacije. Imesto poklopca možete koristiti gazu, koju ćete učvrstiti gumicom preko grla tagle.
Svaki dan treba da promućkate teglu ili da promešate sadržinu drvenom varjačom. Proces fermentacije ttraje od 8 dana do dve nedelje, u zavisnosti od temperature prostorije. Moguće je da se pojavi buđ ili plesan u posudi, u tom slučaju jednostavno otvorite teglu i očistite ga drvenom varjačom (kod redovnog otvaranja i mućkanja tegle ne bi trebalo da se desi).
Možete da probate ukus kvasa svaki dan, da biste proverili da li je cvekla već fermentirala. Po sopstvenoj proceni, možete dodati još soli po ukusu. Pojava mehuruća je znak, da je kvas gotov i tada možete da procedite tečnost i prebacije je u flaše, koje ćete čuvati u frižideru, i da počnete sa konzumiranjem napitka.
Kada je vaš kvas od cvekle gotov, možete da ga uključite u dnevni režim ishrane.
Postoji dosta varijanti. Napitak možete piti svaki dan. Komade cvekle možete iskoristiti sečene ili rendane za salate, ili ih dodajte drugim jelima (supi, boršču, đuveču i td.).
Cvekla ima kiseli ukus, podseća na kiseli kupus ili kisele krastavce, ali je punije teksture.
Ako želite da koristite cveklu samo za napitak, možete da napunite teglu za drugu fermentaciju.
Kakav god način konzumacije da izaberete, nećete zažaliti, jer je veoma korisna za zdravlje.
Komentari