Izbor zdrave hrane je samo polovina puta ka pravilnoj ishrani. Način i vreme pripreme može da dovede do velikih razlika u tome kako je telo iskorišćava. Ima nekoliko jednostavnih promena koje poboljšavaju hranljivi potencijal svakog jela.
Koštunjavo voće, semenke, žitarice, mahunarke
Neophodan uslov za aktiviranje korisnih sastojaka u ovoj hrani je prethodno natapanje. To ih čini lakšim za varenje i pomaže u apsorpciji više hranljivih materija koje se nalaze u njoj.
Za optimalne rezultate stavite izabranu namirnicu u staklenu ili keramičku posudu i prekrite je količinom vode dvostruko većom od njenog obima. Pokrijte je odozgo i ostavite u periodu od 8 do 12 sati ili tokom jednog dana. Pre upotrebe dobro se ispere. AKo nećete koristiti aktiviranu hranu odmah, onda ona može da se čuva do tri dana u vodi u frižideru.
Neke vrste orašastog voća i semenki nemaju potrebu za prethodnim natapanjem. One uključuju brazilske orahe, makadamiju, pinjole, konoplje i pistaći. Indijskom orahu je potrebno samo 2-3 sata da se aktiviraju svi kvaliteti.
Pasulj i mahunarke imaju potrebu za maksimalnim vremenom - od 12 do 24 sata. Žitarice kao što su amarant, heljda i kinoa treba da se natope zajedno sa nekoliko kapi kiseline kao što je limunov sok ili jabukovo sirće, da bi se oslobodio njihov maksimalni potencijal.
Povrće
Većina povrća trebalo bi da se konzumira sirovo - najviše brokoli i potočarka. Pri zagrevanju se uništavaju važni enzimi u njima. Jačina korisnih antikancerogenih jedinjena, nazvanih glukozinolati, se smanjuje. Zbog toga je dobro da se konzumiraju sirovi u salati ili blago izdinstani. Na taj način svi sastojci ulaze u organizam netaknuti. Isto važi i za kupus. Začinjen sa malo isceđenog limunovog soka povećava apsorbovanje kalcijuma i gvožđa.
Beli luk
Prestanite da dodajete beli luk na početku kuvanja. Umesto toga spremite ga 10 minuta pre nego što vam bude neophodan i dodajte ga na samom kraju kuvanja. Toplota ima sposobnost da smanji količinu elementa alcin koji se u njemu nalazi, a koji produžava život. Najbolji je za konzumaciju sirov ili blago skuvan. Isto važi i za luk.
Ljuštenje
Pravila postoje i pri ljuštenju. Dobro je da se povrće konzumira neljušteno, osim ako im u kori nema nitrata. U kori patlidžana ima zaštitnih antioksidanta, a zelena kora krastavca je puna silicijuma, neophodnog za zdravu kosu i nokte. Kore tikvica su bogate sa luteinom i zeaksantinom, koji nam štite i čuvaju oči.
Da biste povećali absorpciju masnorastvorivih vitamina kao što je beta-karoten, jedite povrće sa malo maslaca.
Van sezone svežeg voća i povrća dobro je da se snabdemo zamrznutim proizvodima. Najkorisniji su oni koji su zamrznuti odmah nakon branja. Oni u sebi sadrže više hranljivih materija nego neke od svežih varijanti, za koje se ne zna odakle dolaze.
Komentari