Slanina je svinjsko ili goveđe masno tkivo koje se nalazi ispod kože životinje. Ove životinje se posebno uzgajaju i tove specijalnom hranom kako bi se postigla optimalna količina masti. Iako su neki ljudi skeptični prema slanini, ona je proizvod sa vremenom dokazanih kulinarskih kvaliteta i kada se pripremi pravilno postaje neodoljiva poslastica.
Koji deo svinje se koristi za pripremu slanine? Deo životinje koji je najpogodniji za slaninu su njena leđa.
Slanina od leđa treba da bude sveža i bela i da se čuva u drvenim posudama, dobro posoljena. Vrlo često se slanina meša sa mesnatom slaninom koja pored masti ima i meso i dobija se od stomaka svinje.
Vrsta mesnate slanine se veoma razlikuje od bele slanine, a njen ukus i sastav se takođe razlikuju.
Sastav bele slanine
Svinjska slanina sadrži uglavnom trigliceride. U slanini se mogu naći i vitamini iz grupa A, B3, B4, B5, B6, B12, minerali kao što su natrijum, kalijum, fosfor, magnezijum, cink i selen, aminokiseline kao što su alanin, arginin, valin, glicin, prolin i treonin, kao i organske kiseline kao što su asparaginska i glutaminska.
Upotreba slanine
Slanina se najčešće jede sirova, tanko isečena, posoljena i začinjena, uglavnom kao zimsko meze i predjelo. Postoje sjajni recepti za slaninu. Od nje se dobijaju čvarci. Takođe je veoma ukusna ako se doda uz kolenicu ili neka druga kuvana jela.
Komentari