Meso golubova je izuzetno nežno i ne zahteva dodatnu dužu obradu. U mesu golubova proteina je 25%, dok je masti samo 2%. Meso golubova se veoma brzo apsorbuje u našem sistemu za varenje i sadrži mnogo vrednih aminokiselina i multivitamina.
U golubovima je sadržaj gvožđa prilično visok, pa se ovo meso preporučuje za prevenciju anemije usled nedostatka gvožđa. Ukus mesa zavisi od toga čime su golubovi hranjeni. Golubovi koji se uzgajaju imaju sladak i začinjeno-orašast ukus.
Priprema mesa golubova
Kada odlučite da kuvate divljeg goluba, prvo morate da uklonite perje ptice, a zatim da uklonite njenu iznutricu. Kod divljih ptica uvek postoji veći vrat. Ako na njemu ima crnih delova, bacite celu pticu i nikada je ne konzumirajte. Druga stvar koju morate proveriti je boja kože.
Kod mlađih golubova je roze, a kod starijih ima mesta gde je i ljubičaste boje. Pre bilo kakvog toplotnog tretmana, meso se mora obraditi. Ovo je posebno važno ako ćete kuvati starije ptice. Njihovo meso treba da se potopi u esenciji grožđa ili jabuka najmanje 10-12 sati.
Mlado meso se jednostavno potopi u vodu. Meso golubova je maslinaste boje. Većina mesa je na leđima i grudima. To znači da se kuvaju samo mesnati delovi golubova. Meso starih ptica je suvo i teško je za jelo.
U većini slučajeva, golubovi se peku, prvo naulje ili umotaju u slaninu. U Francuskoj i Španiji konfi se pravi od golubova - to je meso koje se dugo dinsta u sopstvenom sosu na laganoj vatri.
Od golubova se mogu pripremiti i janije. U Kini, meso golubova se koristi u svečanom jelu koje se prži u dubokom ulju. Kuvari u Francuskoj više vole da kuvaju golubove u začinjenoj marinadi.
Komentari