Bilo da ste upravo kupili paradajz - čeri paradajz, nezreo ili svež, spremni ste za pripremu paradajz sosa ili svežu letnju salatu, važno je da znate kako da čuvate paradajz i da razumete njegov proces sazrevanja.
Paradajz dolazi iz područja sa toplom klimom i treba ga čuvati na sobnoj temperaturi. Ali ovde je problem što se na ovaj način brže kvari. Najbolje je odmah pojesti zreli paradajz, ali ako ne možete, evo šta da radite.
Ključ za ovu zbunjujuću situaciju je: potpuno zreo paradajz čuvajte u frižideru, što usporava proces kvarenja, ali pre serviranja, isecite ga i ostavite na sobnoj temperaturi da se malo zagreje.
Frižider obezbeđuje nisku temperaturu, koja je niža od idealne za ovo povrće. Ali može vam dati malo vremena pre nego što paradajz počne da se raspada i na kraju se potpuno pokvari.
Šta je sa paradajzom koji nije sasvim zreo? Definitivno ih ne treba stavljati u frižider. Trebalo bi da ostanu na sobnoj temperaturi, idealno dalje od direktne sunčeve svetlosti.
I što je najvažnije, da bi duže održao svežinu, čuvajte paradajz naopačke dok ne sazri. Ovo sprečava da vlaga napusti povrće i blokira ulazak vazduha (a samim tim i plesni i bakterija) u njega.
Sada kada znate kako da čuvate paradajz, evo nekoliko ideja za ukusne recepte sa njime:
Komentari