Usoljavanje skuše nije nimalo teško i odličan je način da pripremite ukusno predjelo za rakiju i votku i da počastite njime prijatelje i porodicu. Međutim, za uspeh nije najvažnija tehnologija, već kvalitet ribe koju nameravate da usolite.
Skuša mora biti potpuno sveža, bez mehaničkih oštećenja kože i mišića, bez nadutog stomaka i zamućene rožnjače očiju. Treba je dobro očistiti vodom iz slavine ili morskom vodom, nakon čega treba ukloniti škrge i unutrašnje organe, ali bez sečenja stomaka.
Dobro isperite ribu, pustite da se ocedi, a stomak skuše napunite morskom solju. Ribu poređajte u emajliranu posudu, trbuhom nagore, jednu pored druge i prelijte salamurom sa solju i vodom u razmeri 0,25 g soli na 1 l vode.
Odozgo pritisnute ribe tanjirom i kamenom i ostavite u suvoj i hladnoj prostoriji.
Drugog dana izvadite nastali krvavocrveni slani rastvor i zamenite ga novim, doza oko 200 g soli na 1 l vode. Ponovite postupak 4. i 6. dana. Proces soljenja i sazrevanja ribe traje oko 7-10 dana, nakon čega se usoljena skuša odlaže u tegle od 3 litra napunjene rasolom.
Možete raditi i tzv suvo soljenje skuše. U tu svrhu, nakon čišćenja, riba se napuni morskom solju, stavi na stomak na nekoliko slojeva papira prekrivenog solju, odozgo posipa solju i ostavi u frižideru nekoliko dana (7-8) dok ne upije potreban iznos soli.
Po želji se onda može očistiti od kože i kostiju i začiniti začinima.
Ako volite skušu, isprobajte naše recepte za:
- skuša sa paradajz sosom;
- pečena skuša;
- ili skuša na roštilju;
Komentari