Stvar je časti za domaćicu da stavi zimnicu u bure ili tegle. Bez sumnje, najčešće pripremana turšija kod nas je carska turšija, koja zauzima mesto na trpezi i najbolje je meze za rakiju. Zbog toga se obično krajem leta i početkom jeseni naglo povećava potražnja za paprikama, karfiolom, zelenim paradajzom, šargarepomi drugim povrćem. Uprkos tome da koliko majstora ima, toliko ima i recepata za carsku turšiju, osnovni principi pripreme su isti.
Pravi majstori u kuhinji će vam detaljno i sa ljubavlju reći kako da poređate carsku turšiju. U stvari, redosled povrća nije bitan, važno je da bude iste veličine da bi bilo istog ukusa i zgodno za jelo. Zbog toga se glavice karfiola seku na cvetove, šargarepa se secka na zalogaje, itd.
Ovako pripremljeno povrće se promeša, a zatim se sloj po sloj stavlja u burence ili tegle, pri čemu se svaki sloj pažljivo nabija, kako bi se što više uklonio višak vazduha. Zatim se proizvodi preliju prethodno pripremljenom marinadom, koja može biti različita u zavisnosti od ukusa.
Carska turšija u teglama, po pravilu, se zatvara i steriliše nekoliko minuta. Na carsku turšiju u tegli, posle poslednjeg sloja povrća, stavlja se venac od stabljika celera ili grančica višnje, kako bi se formirala svojevrsna rešetka i sprečilo da povrće lebdi iznad marinade. Kada se turšija ukiseli i dobije ukus koji se dopada majstorima, proces fermentacije se prekida i turšija se čuva na hladnom mestu.
U sezoni turšija, obavezno probajte našu carsku turšiju bez kuvanja ili carsku turšiju sa aspirinom.
Komentari