Kraj jeseni i početak zime su najbolje vreme za pripremu marinirane slanine. Tada su svinje najdeblje, slanina je najmekša i temperatura je idealna za pripremu ovog tradicionalnog delikatesa iz bugarske kuhinje.
Mariniranje slanine je veoma lako i njega mogu da naprave i kuvari i domaćice, koji nemaju nikakvo kulinarsko iskustvo. Sve što vam treba je kvalitetna domaća slanina, mnogo soli (količina nije precizirana), jedno sveže jaje i malo strpljenja.
Pripremite salamuru od vode i soli, tako što u vodu dodajete so, sve dok sveže jaje u ljusci ne ispliva na površinu i ne zadrži se na njoj (otprilike oko 300 g soli na 1 litar vode). Ovako pripremljenim rastvorom prelijte slaninu, pritisnite je mermernom pločom, da ne ispliva na površinu i ostavite je na hladnom oko 20 dana.
Možete marinirati slaninu i u teglama. Ona bude spremna brže i može se konzumirati 2-3 dana nakon pripreme. Nasecite slaninu na pravougaonike, dužine kao visina tegle i poređajte ih zbijeno u teglu. Po želji, možete dodati biber, kumin, praziluk, suvu papriku ili druge začine. Dodajte 1 kašiku soli i vodu, dobro zatvorite poklopac i kuvajte tegle oko 4-5 minuta.
Posoljena i marinirana slanina omogućiće vam da iznenadite goste ukusnom i mirisnom pohovanom slaninom ili klasičnim pasuljem sa slaninom u zemljanom loncu. Još recepata sa slaninom možete naći na našem sajtu.
Komentari