Kiseli kupus je glavni sastojak mnogih tradicionalnih jela kuhinja sa naših prostora. On se može konzumirati u vidu salata, ali se može kuvati ili peći. Kiseli kupus je glavni sastojak u omiljenom jelu pasulj sa kiselim kupusom, a ima ga i u kapami, sarmama sa kiselim kupusom, papazjaniji, kiselom kupusu sa svinjetinom u rerni i drugim specijalitetima. Sve su to omiljena jela generacija i generacija.
Kiseli kupus, osim toga što spada u omiljena jela, može da se pohvali i time što je veoma koristan, bogat je vitaminom A, vitaminom C i vitaminom B, kalijumom, magnezijumom, gvožđem i cinkom. Korisna svojstva kiselog kupusa su nezamenjiva.
Pored kupusa, može se konzumirati i sok od kiselog kupusa. On je takođe veoma koristan.
Kiseli kupus treba da se konzumira u umerenim količinama ako patite od visokog krvnog pritiska ili oboljenja bubrega.
Tradicionalno, kiseli kupus se stavlja na kraju jeseni. Potrebno je određeno vreme da kupus sazri, pa je obično spreman za konzumaciju sredinom decembra. Kada stavite celo bure kiselog kupusa, imaćete dovoljno kupusa za celu zimu.
Ali šta da radite kada vreme počne da bude toplije, a vi imate još uvek mnogo kiselog kupusa. Mnoge domaćice se pitaju, da li se može zamrznuti kiseli kupus.
Kiseli kupus se može zamrznuti u zamrzivaču. Dobro je da ga nasečete ili da pripremite sarme i da ga onda zamrznete. Nakon toga ga stavite u malim količinama u odgovarajuće plastične kese ili posude, za jedno kuvanje.
Zamrznuti kiseli kupus je spreman za upotrebu odmah čim se razmrzne.
Komentari