Za svakog ljubitelja mesa je zadovoljstvo da uživa u jednoj lepoj i krhkoj šnicli, koja je sačuvala sočnost, ukus i esencije.
Iako je njena priprema elementarna, ponekad rezultat može biti neuspešan, ako se ne prate tačne kulinarske tehnike i temperatura prirpeme.
Postoje drugi važni uslovi, koje ćemo kratko pomenuti, a sada ćemo se koncentrisati na prvi, možda i najvažniji korak - da zapečemo šniclu.
Ispod ovog kulinarskog termina stoji jedna metoda, koja predstavlja vrstu prethodne obrade mesa, da bi se stvorila korica, ispod koje će se sačuvati sokovi šnicle u unutrašnjosti i koja neće dozvoliti da se osuši i postane žilava. Zbog toga kažemo da zapečemo šniclu
Ova metoda se ostvarajuje na tiganju, sa malo masnoće i obavezno na visokoj temperaturi.
Zašto je to potrebno?
Ako je temepratura niska, meso će početi da ispušta tečnost, tj. svi sokovi će se odvojiti i kao rezultat ćemo imati žilavu i neukusnu šniclu.
Zato pečemo na jakoj vatri, da bi se stvorila trenutna korica, koja neće pustiti tečnost iz unutrašnjost.
Ovaj proces je karakterističan i po tome što je kod tankih šnicli strogo zabranjeno da se okreću nekoliko puta u tiganju, nego se ostavljaju da se peku dok ne dobiju zlatnu boju sa jedne strane, nakon toga se okreću sa druge. U takvim slučajevima sledeća termička obrada čak nije ni potrebna, nezavisno da li su u pitanju teleće, goveđe, svinjske ili pileće šnicle.
Kod debljih šnicli obično nakon kratkog pečenja, ide još jedna procedura koja se može ostvariti u sitom tiganju, ali prilikom redukovanja temeprature treba da se pripremi i unutrašnji sloj do željenog stepena.
Druga etapa kuvanja može da se ostvari i u rerni, koja obavezno treba da bude prethodno ugrejana.
Gotove sočne šnicle, da bi zaista ostale takve, ostavljamo da odstoje nekoliko minuta, pre nego što ih isečemo.
Evo i još nekih brzih saveta prilikom pečenja šnicli.
- Pre nego što zapečete svoje šnicle, ostavite ih neko vreme na sobnoj temperaturi. To najviše važi za tanke ili srednje debele šnicle. To će vam osigurati ravnomerno pečenje i meso neće ostati živo unutra.
- Posolite tek kad se korica formira. Tj. posolite kada okrenete i preko već zapečene strane.
Srećno!
Komentari