U principu, maslac uvek držimo u frižideru, ali većina stručnjaka preporučuje držanje maslaca van frižidera, na sobnoj temperaturi. Mislimo da ćemo ga, jednom kad ga držimo u frižideru, zaštititi od kvarenja, ali to nije tačno. Tačno je da se većina mlečnih proizvoda kvari ako se ne drži u frižideru, ali to se ne odnosi na maslac. On sadrži 80% masti i gotovo nikakvu vodu. To može biti opasno, naročito ako se drži blizu toplote. Sada ćemo podeliti nekoliko pravila koja morate slediti kako ne biste imali nepotrebne glavobolje sa maslacem.
1. Pretpostavljamo da u vašem frižideru uvek ima maslaca, ali za većinu ukusnih recepata koje nam je on potreban, traži se mekani maslac, pa je dobra ideja da ga držite na sobnoj temperaturi.
2. Ne bi trebalo da ostavljate maslac do rerne ili radijatora, jer postoji velika opasnost da ga zaboravite i da satima posle čistite proliveni tečni maslac.
3. Ako želite da kuvate neslanim maslacem, ne bi trebalo da on stoji duže od dva sata, jer će bakterije početi da se razvijaju. Najbolje je koristiti slani maslac, jer je so ta koja sprečava pojavu bakterija.
4. Ako je u vašoj kuhinji veoma toplo - iznad 21-22 stepeni, nije dobro maslac čuvati na sobnoj temperaturi.
5. Ako držite maslac u posudi sa prozirnim poklopcem, to može predstavljati ozbiljan problem. Morate ga lepo umotati aluminijumskom folijom i papirom kako svetlost i vazduh ne bi prolazili, jer oni prouzrokuju kvarenje maslaca.
6. Maslac može da upije bilo koji miris. Zbog toga ga morate čuvati daleko od namirnica sa jakim mirisima.
7. Maslacv umotan u pergament papir treba čuvati na temperaturi od 0 do 6 stepeni. Na ovaj način može trajati oko nedelju dana, a da ne izgubi ukus.
8. Folija produžava rok trajanja maslaca za još 10 dana.
9. Držite maslac blizu zamrzivača u frižideru. Ako ćete čuvati maslac u zamrzivaču, treba da ga umotate u pergament papir ili foliju, a zatim stavite u jaku kesu. Dobro vežite tako da maslac ne može da upije mirise hrane koju držite u zamrzivaču. U zamrzivaču, maslac se može čuvati oko 9 meseci, ako je temperatura -12, a na -18 - do godinu dana.
Postoje situacije u kojima se maslac mora čuvati na sobnoj temperaturi. Šta možemo učiniti u takvim slučajevima, sada ćete saznati:
- Stavite maslac upakovan u staklenu posudu u koju sipajte vrlo hladnu vodu. Zatvorite poklopac. Na ovaj način možete dugo čuvati maslac, ali vodu morate menjati dva puta dnevno. I evo još nekoliko saveta:
- Ne ostavljajte maslac na stolu, jer će se to brže pokvariti;
- Maslac će se pokvariti ako ga dugo držite na svetlosti;
- Čak i činjenica da na ambalaži maslaca, piše maslac, ne znači da je uvek stvarno;
- Boja maslaca je ponekad nerealna jer je obojena karotenom. Ako maslac počne da se kvari, treba ga odmah upotrebiti;
- Ne preporučujemu upotrebu maslaca ako pržite hranu, jer kada se zagreje na visokoj temperaturi, maslac stvara kancerogene materije.
Pravilno čuvajte maslac,kako bi vaši recepti sa njim mogli savršeno uspeti. Ne postoji ništa ukusnije od kolača sa maslacem ili pečurki na maslacu. Ne treba zanemariti ni ukusne kolačiće sa maslacem.
Komentari