Bonapeti.rs»Saveti»Kako se čuva majonez?

Kako se čuva majonez?

Kako se čuva majonez?

Gotovo da ne postoji osoba koja barem jednom u svom životu nije probala majonez. Majonez je najrasprostranjeniji sos u hladnoj kuhinji. Pravi se od žumanaca, ulja i začina koji mogu da budu sirće, so, senf i limunov sok. Bez da dodajete žumanca, masnoću i limunov sok, majonez se nikada ne bi dobio.

U sastavu majoneza ima 75 grama kalorija i 14 grama masnoća. U sastavu majoneza kojeg kupujemo iz prodavnice ulaze sunocokretovo ulje /barem 50%/, šećer, jaje u prahu, stabilizatori /E1412, E412, E415/, sirće, limunov koncentrat /oko 1%/, kalijum sorbat E202 i drugi. Ovaj sastav majoneza joj omogućava da izdrži nekoliko meseci kada nije otvorena.

Majonez treba da se drži u fižideru, a kada se otvori treba da se pojede u roku od nekoliko dana. Da bi majonez bio dobro čuvan, on treba pravilno da se bira.

Kako da izaberemo majonez

- Kao što na svakom proizvodu kojeg birate gledate rok trajanja, isto treba da uradite i sa majonezom. Ako je majonez kvalitetan, u njemu neće biti sadržani veštački dodaci koje sam gore navela, kao i veštački konzervansi. Ako gledate datum isteka roka, na majonezu to vam takođe može reći da li ima neželjenih sastojaka. Ako je rok trajanja dugačak to znači da u sastavu ima veštačkih dodataka ili konzervanasa. Ako je sastav od prirodnih proizvoda, majonez će imati kratak rok trajanja;

- Treba da kupujete majonez koji se čuva u specijalnom frižideru u prodavnici, a ne po rafovima;

- Majonez obavezno treba da bude zatvoren, zato što kada je otvoren, njegovi sastojci se veoma brzo kvare kada dolaze u kontakt sa okolnom sredinom.

Čuvanje majoneza

Standardi za čuvanje majoneza se redovno prate za dobro čuvanje majoneza i sosova od majoneza. Prema državnim standardima, čuvanje majoneza treba da se odvija u specijalnim skladištima. Ta skladišta treba da imaju ventilaciju, treba da budu dobro provetrena, takođe treba da imaju nisku vlažnost kada se čuva majonez. On ne sme da se izlaže direktnoj sunčevoj svetlosti.

Temperatura na kojoj majonez treba da se čuva je od 0 do +18 stepeni. Rok majoneza uvek je drugačiji - to zavisi od sastava i količine konzervanasa koji su sadržani u majonezu. Treba da kupujete majonez koji može da se čuva ne duže od 2-3 meseca.

Najčeće kupljeni majonez iz prodavnice je sa sledećim rokom trajanja:

- Ne duže od 1 meseca na temperaturi od 0 do +10 stepeni;

- 14 dana, ako temperatura varira od +10 do +14 stepeni;

- 7 dana na temperaturi od 14-18 stepeni.

Međutim, treba da znate da se uslovi koje smo spomenuli primenjuju na majonez u potpuno zatvorenom pakovanju. Ukolio nemate firižider, majonez može da se drži u sobi u kojoj je temperatura ispod +18 stepeni. Otvoren majonez može da se čuva jedino u frižideru. Majonez će ostati svež ako je temperatura vašeg frižidera između 0 do +7 stepeni.

Ukolio odličite sami da napravite domaći majonez i pitate se kako može da se čuva, sada će vam postati jasno.

Jasno je da u domaćem majonezu neka nikakvih veštačkih dodataka. To znači da rok trajanja domaćeg majoneza zavisi od roka trajanja proizvoda od kojih je napravljen.

Domaći majonez treba da se luva u frižideru na temperaturi od 4 do 7 stepeni, ali ne duže od 3-4 dana. Ukoliko je posuda u kojoj čuvat emajonez otvorena onda će se rok trajanja smanjiti od 1.5 do 2 dana, zato što kada su sastojci majoneza u kontaktu sa vazduhom, počinju da oksidiraju.

Ako se čuva na sobnoj temepraturi, majonez može da izdrži samo nekoliko sati. Ukoliko želite da produžite rok trajanja domaće pripremljenog majoneza, možete da dodate malo senfa. Ali ovo će produžite rok trajanja domaćeg majoneza za ne više od dan-dva.

Ukoliko odlučite da čuvate majonez u svom frižideru - ona imamo novost za vas - ni domaći majonez, ni onaj iz prodavnice ne mogu da se čuvaju u zamrzivalu. Pod dejstvom niskih temperatura majonez gubi svoj ukus i njegova struktura se menja - raspada se na svoje sastojke.

Trikovi za čuvanje majoneza

- Pakovanje majoneza ima veliki značaj za njegov rok trajanja. Ako pravite domaći majonez, treba da ga držite u staklenoj posudi. Kada kupujete majonez iz prodavnice u plastičnom pakovanju, kada ga otvorite prebacite ga u staklenu posudu. Drugi važan faktor jeste da posude u kojima čuvate majonez treba da budu savršeno čiste i da imaju gusto prilepljen poklopac;

- Ukoliko čuvate otvoren majonez u hladnjači, on ne sme da bude pored proizvoda koji imaju jak miris, zato što će ga upiti. Takođe, ne sme da se stavlja pored sirovog mesa i jaja, zato što ovi proizvodi sadrže potencijalno opasne mikroorganizme i mogu da ubrzaju proces kvarenja majoneza;

- Ako je u prostoriji u kojoj se čuva majonez temperatura viša od 18°C i nemate mogućnost da ga stavite u frižider, možete da iskoristite foliju. Ona treba da bude namočena hladnom vodom i da se majonez upakuje na taj način da nema otvorenog mests. Kada se folija zagreva, ponovo treba da se ohladi. Zahvaljujući ovoj metodi majonez može da se čuva nekoliko dana;

- Da biste sačuvali domaće spremnjen majonez duže vreme, nemojte korstiti jaja, nego dodajte limunsku kiselinu ili sirće u smesu. Beli luk i ren takođe mogu da povećaji rok trajanja majoneza. Oni imaju isti efekat kao i senf.

Ako znate kako pravilno da čuvate majonez, zaštitićete sebe i svoju porodivu, zato što majonez sa isteklim rokom trajanja je veoma opasan i može ozbiljno da našteti vašem zdravlju.

Ukoliko primetite da je majonez odozgo žut, eksfolira i ima nekarakterističan miris, odmah ga bacite,

Pogledajte kako da napravite majonez od belog luka.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

4
Ukupno glasalo: 1
50
41
30
20
10
Oceni:

Komentari

Pošalji