Krofna predstavlja proizvod od testa blago spljeskanog i okruglog oblika, mešena u dlanu i pržena u dubokoj masnoći dok se ne dobije tamno-zlatasta boja. Tradicionalno krofna se pre prženja puni džemom ili marmeladom. 14. sepetembra pak obeležavamo dan krofnica sa kremom.
Međutim, sve češće se dešava da se pune tek kad se isprže - obično se korisiti marmelada asorti ili džem od ruža, krem od likera, krem sa skrobom, čokolada, čak i sitni sir. Gotova krofna je obično glazirana ili bogato posuta šećerom u prahu, takođe može da bude namazana slatkom od kora pomorandže ili obilno prelivena čokoladom.
Savršena poljska krofna je mekana i zajedno sa tim blago udubljena sa savršenim okruglim oblikom, bronzana odozgo i odozdo, a svetli deo između daje garanciju da je testo prženo na svežoj masnoći.
Energetska vrednost jedne krofne od 60 g je otprilike 244 kalorija, tj. 406 kalorija na 100 g. Ustvari, kalorijska vrednost krofne u izvesnoj meri će zavisiti od količine masnoće koju testo apsorbuje (odnos kalorija masnoće: ugljeni hidrati na jedinici mase je 9:4).
Evo i malo priče o krofnama. One su bile poznate još u Drevnom Rimu gde su ih konzumirali za vreme proslavljanja kraja zime i nastupanja proleća. U početku krofnice su se pripremale u danas nama poznatoj slatkoj varijanti. Slatka krofna je najverovatnije pozajmljena iz arapske kuhinje. U početku su u poljskoj kuhinji krofne bile u obliku testa, punjene slaninom, konzumirale su se pre svega za vreme karnevala.
U svom slatkom obliku krofnice se pojavljuju u Poljskoj u XVI veku. Okrugao oblik ulazi u XVIII kada za pečenje počinju da se koriste kvasac i kljuk, zahvaljujući kojima testo za krofnice postaje mnogo sipkasto.
Ovo je jedan od najtradicionalnijih poljskih deserata od testa o čemu svedoči čak Mikolaj Rej u svom delu "Život jednog poštenog čoveka".
Jendžej Kitovič podseća kako izgledaju servirana jela za vreme vladavine Avgusta III:
Francuski kolači, torte, paštete, piškote i drugi, a čak i kiflice - koje su se smatrale najvišom umetnošću. Sa nekadašnjom krofnom moglo je da ti bude povređeno oko, dok je današnja toliko sipkasta, mekana, lagana, da stiskajući je u ruci ona se vraća u svoje prvobitno stanje, a vetar bi je oduvao iz tanjira.
Prihvaćeno je da ko za vreme masnog četvrtka ne pojede krofnu, neće mu ići. Masni četvrtak - ovo je poslednji četvrtak pre Velikog posta. Od tog dana počinje poslednja nedelja karnevala. U Poljskoj, kao i u katoličkim delovima Nemačke, tog dana je dozvoljeno stomakougađanje.
Statistički gledano, tog dana svaki Poljak pojede po 2-5 krofni, a svi Poljaci zajedno pojedu gotovo 100 miliona krofni. U prošlosti neke od gotovih krofni su se punile bademima ili orasima. Verovalo se da ko naiđe na takvu, imaće sreće u svom životu.
Gde se kako nazivaju krofne
U Šlonsku (oblast u Poljskoj) krofne su poznate pod nazivom kreple. Ovaj naziv je dosta star. Prema šlonskoj hronici izdatoj 1714. godine u Frankfurtu i Lajpcigu, u zasebnom šlonskom jeziku, kao i u razgovornom, tako i u književnom postojala je reč krepel.
U nemačkom jeziku ne postoji jedan naziv za ovaj poslastičarski proizvod, a reč Pfannkuchen može da označava kako krofnicu, tako i palačinku.
Krofne u drugim zemljama se razlikuju od ovih u Poljskoj. Razlika proizilazi iz upotrebe posebnog brašna i malo drugačijeg načina prženja na masti. Na primer, prže se sa obe strane samo nekoliko sekundi - na ovaj način masnoća ne curi. Po istoj tehnologiji se pripremaju Berliner Pfannkuchen - ne toliko masne nemačke krofne.
Poznate u Portugalu kao Bolas de Berlim, a u Francuskoj - Boule de Berlin, u Finskoj - Berliininmunkki.
Ruske krofnice se najviše približavaju poljskim. U Izraelu imamo - sufgania koje su veoma slične nemačkoj varijanti. Mađarske pak farsangi fánk su bez nadeva i serviraju se posebno.
U američkoj kulturi krofne su poznate kao doughnuts i imaju oblik pojasa. U Velikoj Britaniji krofne su slične poljskim.
Šta god da govorimo, krofne su s pravom pravo zadovoljstvo ne samo za gurmane, nego i za ljude koji žele s vremena na vreme da naruše pravila zdrave ishrane, zato što bez laganja - masne su, ali pak toliko ukusne.
Komentari