Nar je među najcenjenijim voćem, najviše zbog svojih zdravstvenih i ukusnih kvaliteta. Međutim, kada odlučimo da zalogajmo ovo ukusno voće, sigurno se svako od nas suočio sa teškim zadatkom da izvadi plod iz kore.
Naš prvi zadatak kada biramo nar je da se uverimo da je dobro sazreo. To je zbog činjenice da, za razliku od drugih plodova, jednom ubran, nar ne nastavlja da sazreva, već se polako suši.
Upravo da bi zaštitila delikatna zrna, njegova koža je tvrda i žilava. Sa unutrašnje strane plod je podeljen na sektore nalik saću.
Izabrani nar treba da bude što svežiji. Trebalo bi da bude težak za svoju veličinu. To znači da u zrnima ploda ima mnogo soka. Voće sa mrljama ili ogrebotinama je takođe prihvatljivo sve dok nema dubokih rascepa ili pukotina. Oblik i boja nisu posebno važni.
Kako da oljuštite nar?
Postoji nekoliko načina za uklanjanje kore nara. Najefikasniji način u ovom trenutku je "podvodna" tehnika. Izbegava se stvaranje mrlja i omogućava da se sakupe sva zrna.
Za ljuštenje nara potrebna je velika posuda sa vodom, oštar nož i cediljka. Prvo, sa ploda se uklanja kruna, koja se baca. Nožem se pravi nekoliko plitkih vertikalnih rezova u kori, slično kao kod ljuštenja pomorandže.
Nar se potopi u posudu. Kora se lomi rukama kroz proreze, ispod nivoa vode. Rezultat je masa voća, kore i beličaste membrane. Koristite prste da oslobodite semenke sa svakog dela kore.
Semenke, koje su jestive, će potonuti na dno, dok će preostale čestice isplivati na površinu. Kora i opne se skupe sa površine vode. Zrna se ocede od vode.
Drugi način da ogulite nar je tako što vrlo pažljivo iscrtate krug nožem na vrhu voća. Poklopac se skida i nožem se pažljivo prave prorezi u kori.
Voće se lagano rastvara preko posude ili tanjira. Zrna koja ispadaju kada se plod rastvori padaju unutra. Koža se zatim vrlo lako uklanja rukom.
Pogledajte takođe šta sadrži nar i kako napraviti sok od nara.
Komentari