Način pripreme
Danas ću vas puoznati sa jednim magičnim jelom iz gruzijske kuhinje - badrigijani nigvizit.
To su prženi patlidžan sa sosom od oraha. Istina je, oni su kalorijska bomba, ali su toliko ukusni da čovek prestaje da misli na tu činjenicu dok se hrani.
Ako ste obezbedii sve potrebne sastojke, jelo se jednostavno priprema. Najviše vremena oduzima prženje patlidžana.
Osnovni začini u gruzijskoj kuhinji su hmeli suneli i utsho suneli.
Suneli znači začin prijatnog mirisa, ali ova dva su različita.
U hmeli suneliju ima 10-12 različitih sastojaka, a utsho na gruzijskom znači - strani, tj. u ovom začinu postoji još jedan dodatak (piskavica), koji se pojavljuje kao aroma i ukus. Ukoliko ne možete da nađete utsho suneli, nije fatalno da ga zamenite hmeli sunelije, koji je rasprostranjeniji u Bugarskoj.
Da biste pripremili badrigijani bigvizit potrebni su vam:
Patlidžan, orasi, beli luk, korijander, so, utsho-suneli.
Patlidžani se tanko seku i prže se u masnoći, tako što se pre toga posole i ostavljaju na 10-15 minuta.
U blender se stavljaju orasi, beli luk, korijander (ukoliko ne volite, možete da ga zamenite peršunom, ali onda će se promeniti originalni ukus), začini i malo prokuvana hladna voda.
Možete da koristite filtriranu ili mineralnu vodu, ali ja ih pravi tako kao što me je moja svekrva naučila. Sameju se, nakon čega se maže po malo u patlidžan i uvija se u rolat.
Na taj način se serviraju u restoranima, ali ukoliko vam je teško, možete prosto kriškicu patlidžana da namažete sosem i preklopite na dva. Dekorišu se zrncima nara, koji sjajno dopunjava ukus sosa od oraha.
Ovo jelo postaje još ukusnije narednog dana, ali nažalost kod kuće se nikada ne zadržava toliko dugo.
P.S. Hmeli-suneli možete ka kupite u ruskim prodavnicama. Ovaj začin sadrži mešavinu od: mirođije, korijandera, lovorovog lista, bosiljka, majorana, šafrana, peršuna, celera, majčine dušice, crnog bibera, ljute aleve paprike, mente i drugog.