Sušeno meso ili kako se negde naziva pastrami je jedna od najukusnijih mesnih poslastica koju bismo rado jeli često, da nije relativno jake, čak i paprene cene. Sam naziv pastrami potiče od turske reči basturma i znači presovano meso.
Kod nas se sušeno meso priprema od svinjskog, junećeg, kozjeg ili ovčjeg mesa.
Nema ništa komplikovano u pravljenju domaćeg sušenog mesa, svako može da ga pripremi. Za pripremu je potrebno neko vreme, ali krajnji rezultat je vredan toga. Osim toga, domaće sušeno meso je jeftinije od kupljenog u prodavnici i mnogo lepše i ukusnije.
Priprema domaćeg sušenog mesa počinje soljenjem mesa. To se radi na dva načina - suvim soljenjem ili stavljanjem u salamuru za suvo meso.
U suvom soljenju meso se stavlja u posudu i obilno posipa solju, koja formira sloj od najmanje 2 prsta, i tako stoji najmanje 48 sati, a može i više. Za to vreme mora da stoji na hladnom.
Salamura za sušeno meso se pravi dodavanjem najmanje 80 grama soli u 1 litar vode. Količina salamure je različita u zavisnosti od količine mesa. Salamura za sušeno meso treba da pokrije meso.
Drugi način za pripremanje salamure za sušeno meso je korišćenje jaja. U posudu u kojoj će se soliti meso stavlja se voda, u koju se potopi jaje. So se dodaje postepeno i čeka se da se rastvori. Kada jaje ispliva na površinu, salamura je spremna.
Meso stoji u salamuri za sušeno meso najmanje 72 sata. Kod ovog načina soljenja meso se takođe mora držati na hladnom.
Nakon soljenja jednim od dva načina soljenja, meso se mora odsoliti ispiranjem i potapanjem u mlaku vodu na određeno vreme. Zatim sledi pokrivanje začinima po izboru i sušenje na hladnom i provetrenom mestu.
Takođe pogledajte ove savete za soljenje i sušenje mesa, saznajte koji se začini stavljaju na sušeno meso ili isprobajte naše recepte za:
- sušeno meso od svinjskog buta;
- sušeno meso od svinjskog vrata;
- sušeno meso od piletine;
- kajzer sušeno meso;
Komentari