Mnoge domaćice preferiraju da potope namirnice pre njihovog stvarnog kuvanja. Jedan od najznačajnijih primera u kulinarskoj praksi jesu pasulj i leblebije, koji se po pravilu potapaju u vodu pre kuvanja.
Ovo se uglavnom radi kako bi se smanjilo vrijeme kuvanja pasulja i leblebije. Naravno, ako imate ekspres lonac ili strpljenje i dovoljno slobodnog vremena, možete kuvati pasulj i leblebije i bez potapanja.
Vreme koje treba da pasulj i leblebija budu potopljeni varira u zavisnosti od toga da li će voda koju ćete ih potopiti biti topla ili hladna. Ako se pasulj potopi vrelom vodom, onda se može ostaviti da omekša samo 20 minuta pre kuvanja. Isto važi i za leblebiju.
Naravno, ako imate vremena, preporučljivo je da potopite pasulj i leblebiju veče pre kuvanja. Neke pristalice prirodne i pravilne ishrane čak kažu da pasulj i leblebije treba potopiti u vodu ne manje od 18-24 sata, a na svakih nekoliko sati njihova voda se menja novom.
Važno je napomenuti da nije fatalno ako iz nekog razloga zaboravite da potopite pasulj i leblebiju prethodne večeri ili vreme potapanja bude manje od onoga što je navedeno u određenom receptu. To jednostavno znači da ćete morati da ih pripremate i kuvate malo više da bi se skuvali i omekšali.
Po pravilu se voda u kojoj ste potopili pasulj ili leblebiju odbacuje, zatim se sipa sveža voda i u njoj se kuvaju. Opciono, prva voda u obe kulture može se odbaciti nakon 10 minuta ključanja, nakon čega se kuvanje nastavlja dok namirnice ne budu gotove.
Druge kulinarske trikove za kuvanje pasulja ili oprobane recepte sa leblebijama možete naći na našoj stranici.
Komentari