Veoma često nam se dešava da poslepodne rešimo da pripremimo kafu, a onda ustanovimo da kafa koju smo pripremili jutros još uvek nije popijena. Zbog velikih obaveza i zgusnutog rasporeda, dešava nam se da otpijemo tek nekoliko gutljaja jutarnje kafe i da je nakon toga zaboravimo.
U tom trenutku, praktičnost kod nas pobeđuje, pa se pitamo, zašto da pravimo novu kafu, kada možemo da popijemo zaboravljenu kafu i da li je to bezopasno za nas.
Koliko vremena može da se pije kafa nakon njene pripreme, zavisi od nekoliko faktora. Trajnost kafe se naglo smanjuje ako u njoj ima mleka ili šlaga. Ako je napitak stajao na sobnoj temperaturi, njegov rok trajanja je maksimalno 2 sata. Zbog toga, ako ste ljubitelj kafe sa mlekom, preporučujemo vam da napravite novu kafu.
Kafa može da promeni svoje kvalitete i ukus 30 minuta nakon pripreme ili otprilike za vreme koje joj je potrebno da se ohladi. Nakon toga je trajnost kafe oko 4 sata.
Nakon tog perioda, ulja, koja se sadrže u kafi, počinju da se kvare i na taj način pogoršavaju ukus ovog napitka.
Nemojte misliti da je kafa pripremljena u mikrotalasnoj pećnici da dužim rokom trajanja. Uprkos tome što je poznato da mikrotalasne pećnice ubijaju bakterije, na ovo ne možete računati. Ipak, zbog samog mehanizma rada i načina podgrevanja hrane u mikrotalasnoj, napici u sredini ostaju hladni. Ovo je i preduslov za razvoj bakterija. Čak i kafa, koja je pripremljena u mikrotalsnoj neće imati duži rok trajanja.
Voda može da apsorbuje različite mirise iz okoline. Ako je voda kojom ste pripremili kafu bila u frižideru ili u blizini nekih namirnica, to može da utiče na ukus kafe. Rok trajanja kafe se takođe smanjuje ako u vodi ima mikroorganizama ili je ona jednostavno zagađena.
Komentari