Svinjetina je meso koje se najčešće konzumira na svetu, a dokazi o uzgoju svinja datiraju iz 5000. godine pre nove ere.
Svinjsko meso se može konzumirati i mleveno. Mleveno svinjsko meso se obično pravi od svinjske plećke i ponekad uključuje isečene krajeve svinjskog filea.
Kada se prodaje u supermarketu prethodno samleveno i upakovano, mleveno svinjsko meso često nije označeno navedenim procentima masti u sebi. Obično sadrži oko 15 procenata masti.
Obična mlevena svinjetina dobro funkcioniše u receptima za Bon Apeti. Pre kuvanja je ružičasto-crvene boje. Ne bi trebalo da ima zelenkaste ili smeđe nijanse.
Ako možete da dođete do mesara koji će vam samleti svežu svinjetinu, dobićete bolju teksturu i moći ćete da odredite sadržaj masnoće mesa koji želite.
Svinjsko mleveno meso za kobasice treba da ima više masti od običnog svinjskog mesa. Obično sadrži meso od plećke sa dodatnim komadima mlevene masti od filea.
Mleveno svinjsko meso za kobasicu obično sadrži oko 25 do 30 procenata masti.
Mleveno svinjsko meso, iako bogato zasićenim mastima, sadrži značajne količine selena i tiamina.
Otprilike 85-gramska porcija kuvanog, mlevenog svinjskog mesa obezbeđuje skoro polovinu referentnog unosa proteina u ishrani (DRI) za odrasle mlađe od 50 godina, kao i velike količine mnogih drugih vitamina i minerala.
Od mlevenog svinjskog mesa možete pripremiti poslastice kao što su:
- musaka sa mlevenim mesom;
- pice od mlevenog mesa.
Komentari