Svinjska mast ima široku primenu u balkanskoj kuhinji. Zahvaljujući svinjskoj masti, možemo da probamo neodoljive katmere sa mašću, hrskave džumerke ili da probamo bakine masne pogačice.
Svinjska mast je cenjena ne samo zbog svojih kulinarskih kvaliteta, već ima i široku primenu u narodnoj medicini, gde je sastavni deo niza krema, melema i raznih sredstava za spoljnu upotrebu.
U prodavnicama se prodaju različite vrste i količine pakovanja svinjske masti, ali je istina da se ništa ne može uporediti sa domaćom svinjkom mašću.
Čak i da nemate bogato kulinarsko iskustvo, topljenje svinjske masti nije uopšte teško i svako se može oprobati u ovom poslu.
Kako se topi svinjska mast - proces je relativno jednostavan. Slanina od svinje se podvrgne termičkoj obradi na slaboj vatri. Ona se topi, a ostaju samo hrskavi čvarci.
Sirovina za pripremu svinjske masti može da bude samo sveža sirova slanina, koja nije obrađena ili usoljena. Još vam treba odgovarajuća posuda i voda.
Za dobijanje svinjske masti najbolje je koristiti debele komade slanine, koji nisu prošarani mesom i koji su pažljivo očišćeni od svih ostataka mesa.
Proces topljenja svinjske masti je relativno prost. Svinjska slanina se naseče na komade debljine 2-3 cm i stavlja se u odgovarajuću duboku posudu na srednje jaku vatru. Dodaje se 500 ml vode da svakih 2 kg slanine.
Dodavanje vode u procesu dobijanja svinjske masti je ključni momenat, jer se na taj način izbegava takozvano suvo dinstanje ili direktno prženje, koje bi inače dovelo do dobijanja masti sa tamnijom bojom i jakom, punom aromom.
Slanina se topi na slaboj vatri uz neprestano mešanje. Dobro je da se tokom procesa topljenja masti nekoliko puta odlije dobijena tečnost u drugu posudu.
Ako se slanina uhvati na dnu posude, dodajte još sasvim malo vode i nastavite sa mešanjem. Još uvek topla mast se cedi kroz gazu i sipa se u posude - najbolje u suve staklene tegle. Nakon što se mast ohladi i očvrsne, preporučuje se njeno čuvanje u frižideru.
Komentari