Spanać sigurno spada u kategoriju najkorisnijih prolećnih darova. Ovo lisnato povrće je izuzetno bogato mineralima, sadrži velike količine vitamina C, vitamina A, vitamina iz B grupe, beta karotena i dr. U njemu ima i solidnih količina kalcijuma, magnezijuma, natrijuma, cinka, bakra, selena i dr.
Ipak, kako bi u maksimalnoj meri sačuvali hranljive i korisne sastojke spanaća, treba da se pridržavamo nekih pravila kod njegove pripreme i obrade.
Preporučuje se da nakon pažljivog pranja osušite listove spanaća i da se on ne ostavlja da bude potopljen u vodi, jer će ona absorbovati veliki deo vitamina rastvorljivih u vodi i minerala.
Ako želite da poparite spanać, to treba da uradite bez imalo vode, a dobro je da dodate malo masnoće, po mogućnosti maslaca. Na ovaj način će organizam najbrže apsorbovatu karotin i vitamin C.
Spanać se kuva u dobro zatvorenoj posudi. On ne treba da se kuva duže od 10-15 minuta, jer će se raskuvati i bukvalno će ostati bez svih korisnih sastojaka. Preporučuje se da kuvanje bude na slaboj vatri i u dobro zavorenoj posudi.
Zdrava alternativa uobičajenog kuvanja spanaća u šerpi je kuvanje spanaća na pari. Vreme kuvanja na pari je oko 12-18 minuta u zavisnosti od veličine listova povrća i od načina kako ga vi volite.
Još tajni kod pripreme spanaća možete da otkrijete na našem sajtu. Kod nas ćete naći i oprobane i lake recepte sa spanaćem, a mi vam preporučujemo da probate omlet sa spanaćem i rižoto sa piletinom i spanaćem.
Komentari