Dunje su voće koje obično povezujemo sa specifičnim ukusom, mahovinastom kožicom i sposobnošću da pomažu kod problema sa stolicom, tako što zatvaraju. U stvari, međutim, svojstva dunje su daleko brojnija i značajnija.
Voće sa starim tradicijama, dunja je vremenom dokazala svoje lekovito dejstvo. Njen sastav uključuje vitamine iz grupa A, B i C; fosfor; gvožđe; magnezijum; natrijum i celulozu. Plod sadrži i bakar, mangan i kobalt u manjim količinama.
Zbog svog vrednog sastava, dunja pomaže u borbi protiv infekcija nazofarinksa, bolesti disajnih puteva, kao i infekcija i upala bubrega, urinarnog i gastrointestinalnog trakta.
Zbog svog korisnog sastava, dunja je izuzetno povoljan plod za konzumaciju. Sok od dunje je posebno dobra alternativa ako ne želite da konzumirate dunju u sirovom stanju.
Kako napraviti sok od dunje
Za tu svrhu su vam potrebni samo dobro zreli plodovi, koje morate prethodno oprati i očistiti od mahovine na površini kore.
Naseckajte ih na male kockice, zatim ih presujte. Sok dobijen od dunja dobro se filtrira.
Pošto sok od dunje ima bogat, kiseli ukus, preporučuje se da se odmah razblaži šećernim sirupom.
Gotovi sok od dunje se uzima odmah. Može se pripremiti i u mešavini sa sokom od jabuke, kruške ili grožđa, odnosno po želji.
Sok od dunje blagotvorno deluje na psihičke funkcije. Jača funkcije srca, normalizuje rad srca, pomaže kod simptoma žutice, može da zaustavi povraćanje.
Pročitajte i za šta su dobre dunje, kako sušiti dunje i kako pravilno čuvati dunje.
Komentari