Tanki mezetluci od mesa traže ne samo majstorstvo kod pripreme, već i mnogo umeća, kao i primenu tačnog recepta. Ovde nećete pronaći recept za Prošuto Krudo, jer su za njegovu pripremu veoma važni i klimatski uslovi, koji su različiti od naših.
Ljubitelji usoljenog svinjskog buta mogu da uzaberu između nekoliko recepata za njegovu pripremu. Ako više volite svinjski but bez kostiju, njegova priprema je dosta lakša i sazrevanje traje dosta kraće vreme.
Za pripremu usoljenog svinjskog buta bez kostiju vam je potreban lep komad svežeg svinjskog buta, morska so, odgovarajuća posuda i začini – senf, aleva paprika, biber, ljuta aleva paprika, ruzmarin, kao i malo vina.
Meso operite, osušite i stavite u odgovarajuću posudu, pa ga prekrijte veoma dobro morskom soli. Pravilo koje važi za stajanje mesa u soli je sledeće – na svaki kilogram mesa – 24 sata stajanja.
Svakog dana treba da uklanjate krv koja je izašla iz mesa, ako je ima i da dodajete još malo soli, ako ima potrebe.
Kada se meso usoli, operite ga i ostavite ga da se ocedi, pa ga osušite potpuno. Premažite meso kašom, koju ste pripremili od začina i okačite ga da se suši na suvom i provetrenom mestu, najmanje 30-40 dana.
Drugi način za pripremu usoljenog svinjskog buta odgovara za pripremu celog svinjskog buta sa kostima.
But se opere, osuši i prekrije morskom soli, a pravilo se ponovo poštuje – na svaki kilogram mesa but treba da odstoji 24 sata u soli.
Nakon što se but usoli, operite ga, osušite i premažite kašom od senfa, aleve paprike, bibera, ljute aleve paprike i vina. Okačite ga na hladno i provetrivo mesto.
Razlika u pripremi buta sa kostima od buta bez kostiju je da se but skida u prva 2-3 dana i stavlja se u rernu, prethodno zagrejanu na 220 stepeni. Ovim se simulira dimljenje buta u seoskoj sušari za dimljenje mesa uz pomoć strugotina drveta.
Meso je spremno za konzumaciju nakon 50-60 dana.
Komentari