Nema sumnje da čaša sveže ceđenog soka od voća ili povrća donosi zadovoljstvo, raspoloženje i dugoročne koristi za organizam. Sokovi se koriste za mršavljenje, detoksikaciju ili kao lekovito sredstvo, a za neke namene moraju biti praćeni mišljenjem specijaliste.
Kao piće, sok je među najzdravijim – donosi vitalnost, energiju, tonira i zasićuje telo. Korisni su prirodni sokovi bez boja i konzervanasa, ali ima i onih koji ne spadaju u ovu kategoriju. Potrebno je poznavanje suštine sokova da bi se izabrali oni koji su najprikladniji s obzirom na individualne potrebe.
Domaći sokovi – ključne tačke za dobar kvalitet
Sveže seđeni sokovi zahtevaju samo sveže, zrelo i zdravo voće i povrće. Iako se sirovine melju, drobe i filtriraju, sokovi zadržavaju i korisne materije i opasne toksine u sirovini. Zbog toga je pažljiv odabir, pranje i čišćenje voća i povrća obavezan da bi se dobio koristan i zdrav sok.
Uloga sokovnika - sokovnik je sledeća važna tačka u ceđenju soka. Vrsta sokovnika je važna za očuvanje zdravih kvaliteta soka dobijenog njime. Za maksimalno izvlačenje korisnih materija preporučuju se takozvani sokovnici na drobljenja ili dnječenja (žvakanja) voća ili povrća.
Rade na principu mašine za mlevenja mesa, drobe voće ili povrće malom brzinom i iz njega izvlače sok pritiskom, bez gubitka vitamina i minerala u njima. Sa njima se čuva pulpa - ovo je meso voća ili povrća, koje sadrži veliki deo korisnih supstanci. Veoma su pogodni za sokove dobijene od zelenog lisnatog povrća.
Vreme i način konzumiranja prirodnog soka
Prvo i najvažnije pravilo je da se sok konzumira odmah nakon pravljenja. Razlog je taj što u kontaktu sa kiseonikom, ovaj drugi brzo oduzima korisne kvalitete soka. Vitamin C je jedan od vitamina koji se brzo uništava molekulima kiseonika. Izuzetak je sok od cvekle, koji je u redu da odstoji nekoliko sati.
Da bi se dobro apsorbovali, sokove treba uzimati odvojeno od druge hrane. Sok možete piti u bilo koje vreme, ali je najbolje da ga pijete na prazan stomak, pola sata pre obroka.
Što se tiče količine, ne postoji tačna norma - od 1 šolje do nekoliko litara dnevno se smatra korisnim. Ako se traži efekat isceljenja, pravilo je veće količine sistemski. Lekoviti sokovi deluju kumulativno, a zdravstveni efekat se primećuje kasnije.
Najzdraviji sokovi koje možemo sami napraviti
Oni spadaju u dve velike grupe - sokovi od voća i sokovi od povrća, pri čemu je su poslednji merilo za zdravstvene beneficije.
Sokovi od povrća
Sokovi od svežeg povrća mogu uspešno zameniti večeru. Sve povrće iz bašte je pogodno za tu namenu. Sok se najbolje dobija nakon mlevenja u blenderu. Piće treba dobiti od svežeg i dobro zrelog povrća.
Sok od šargarepe
Ovo je klasika sokova od povrća. Koristan je za probleme sa vidom, gastritis i anemiju. Pogodan je za mršavljenje jer ubrzava metabolizam, sadrži gvožđe, magnezijum i bakar. Za bolju apsorpciju preporučuje se mešanje sa nekoliko kapi ulja. Praktično nema kontraindikacija, pogodan je za decu, trudnice i dojilje.
Sok od cvekle
Ovaj napitak je neobičnog ukusa, ali je hranljivo, bogato vitaminima grupe B i vitaminom C. Jača organizam i zasićuje ga energijom. Pravi dobar tandem sa sokom od šargarepe, jer se hranljive materije još bolje apsorbuju.
Sok od krastavca
Sok od krastavca poznat je uglavnom po svom diuretičkom dejstvu, pa može uspešno da očisti organizam od toksina i drugih štetnih nakupina. Ovo piće takođe poboljšava pamćenje i jača srce. Sok od krastavca dobro ide sa sokom od jabuke. Koktel je veoma dobar za dobar vaš status težine.
Sok od paradajza
Sok od paradajza ima malo kalorija. U 1 litru ima samo 230 kilokalorija. Za dijetu za mršavljenje veoma je prikladno večeru zameniti čašom soka od paradajza. Napitak otklanja i zatvor, zasićuje organizam vitaminima B i C. O mladalačkom izgledu brine i sveže ceđeni sok, jer sprečava starenje. Može se dodati u preliv, sos ili čorbu, a veoma je popularna kombinacija votka sa sokom od limete.
Sok od bundeve
Ovo piće je blago slatkog ukusa i prijatne žute boje. To je veoma dobra ideja o dijetama za mršavljenje. Vraća dobar metabolizam, otklanja težinu u stomaku, a kod dijabetesa i gojaznosti je veoma dobar pomoćnik u savladavanju težine i simptoma. Osim što je samostalan napitak, ovaj sok može da napravi odgovarajuću kombinaciju sa sokom od jabuke ili šargarepe, čime se pojačavaju blagodeti različitih vrsta.
Sok od zeleniša
Peršun, celer, kres salata takođe mogu dati sok. Poznata su lekovita svojstva zeleniša. Mogu se piti sami ili pomešati sa pulpom jabuke ili šargarepe kako bi se napravio zdrav napitak umesto večere.
Voćni sokovi
Voćni sokovi ne samo da imaju neodoljiv ukus i aromu, već sadrže i vitamine iz gotovo svih grupa. Ovo se odnosi samo na prirodne sokove, koje se prave od svežeg, dobro sazrelog voća.
Sok od nara
Sok od nara se smatra najkorisnijim voćnim sokom. Ima najviše antioksidanata i najmanje kalorija. Prednosti soka od nara za anemiju i nizak hemoglobin su neprocenjive. Sistemska upotreba soka pomaže kod onkoloških bolesti. Sadrži askorbinsku kiselinu, što ga čini tako korisnim.
Sok od grožđa
Sok od grožđa je idealan diuretik. Sadrži lako svarljive ugljene hidrate - glukozu, fruktozu, mineralna jedinjenja. Ima lagan ukus i prijatnu aromu koja ga čini pitkim napitkom. Čini dobar tandem sa zelenim čajem. Pogodan je za bolesti jetre, žuči, pluća i kao detoksikacija.
Sok od jabuke
Od davnina je poznat kao lekovito sredstvo. Povećava snagu tela sadržajem vitamina grupe B i C. Pored toga, sadrži kalijum, magnezijum, organske kiseline i druge korisne supstance. Dobar je za loš metabolizam i višak kilograma.
Sok od pomorandže
Ovaj sok je apsolutni favorit među ljudima jer gasi žeđ, sadrži vitamin C, minerale i antioksidante za povećanje vitalnosti organizma. Efikasno se bori protiv raka, štiti kožu od starenja. Najbolji sok se dobija od dve zrele pomorandže.
Sok od limete
Ovaj sok nije tako uobičajen kao sok od limuna, ali njegove koristi su brojne. To je imunostimulans, snažan antiseptik, podržava rad krvi i srca. Ima malo kalorija i može se uključiti u dijete za mršavljenje.
Neki zanimljivi i važni saveti za konzumaciju domaćih prirodnih sokova
- sokovi od citrusa nisu pogodni za osobe sa osetljivim zubima jer oštećuju gleđ;
- kod gastritisa, čira i pankreatitisa treba izbegavati kisele voćne sokove, oni iritiraju stomak;
- sok od grejpfruta ne treba uzimati sa lekovima;
- sok od grožđa nije pogodan za osobe sa dijabetesom, sadrži puno šećera.
Komentari